Androidí nebo androidí?

Na Zdroják píšu už několikátý článek o Androidu. Ale až teď mě zarazilo, jak vlastně psát slovo „androidí“, zda s malým nebo velkým písmenem na začátku.

Slovo to pravděpodobně není spisovné, přesto je jako přivlastňovací jméno pro mobilní operační systém Android rozhodně nejpoužívanější.

Google moc nepomohl, objevují se obě varianty (ačkoli ta s malým a mírně vítězí). Internetová jazyková příručka nepomohla vůbec, není tam ani samotné přídavné jméno androidí (což mě nepřekvapuje), ani rada, jak tvořit přídavná jména koncovkou od vlastních jmen.

Při hledání obecných zásad tvoření přídavných jmen koncovkou jsem narazil na článek Přídavná jména tvořená příponou -í z obecných jmen rostlin na Naší řeči. Citují tam V. Šmilauera, Novočeské tvoření slov, Praha 1971, s. 115.:

V. Šmilauer u přídavných jmen tvořených příponou -í ze substantiv konstatuje: „U jmen zvířat tvoření velmi produktivní, časté i u jmen nadpřirozených bytostí, zvláště nižších, ze jmen lidí zřídka… Individuální jsou adjektiva ze jmen rostlin.“[1] Jako doklady individuálních adjektiv ze jmen rostlin pak uvádí tři adjektiva použitá českými spisovateli, a to „broskví nádech (Heyduk), jabloní květ (Zeyer), klokočí růženec (Neruda)“.

Z toho soudím, že je možné slovo androidí vytvořit v souladu s pravidly. Knihu V. Šmilauera bohužel nevlastním, budu si asi muset zařídit průkazku do knihovny.

Nabízí se možnost používat androidovský (kde by první písmeno bylo jasné). Ale kromě toho, že se už androidí zaběhlo a toho, že zní mnohem lépe než androidovský, je podle mě nejpřesnější. Koncovka se používá u zvířat (jelení lůj, kančí pečínka, kachní prsa, ptakopysčí vývar) a Android je takové zviřátko. Navíc mi pocitově koncovka přijde přesněji vyjadřující to, co má vyjadřovat, než jiné koncovky. Snažil jsem se formulovat proč, ale nedokážu to.

Já preferuji variantu s malým písmenem. Spíše než z gramatického přesvědčení je to z typografických důvodů, Androidí s velkým A dle mého názoru více rozbíjí větu a nutí čtenáře se zastavit a zjišťovat, jestli tam někde nechybí tečka.

Co si o tom myslíte vy (jestli si o tom něco myslíte, mám nepříjemný vlezlý pocit, že jsem na světě jediný, koho to trápí)? Budu rád za každou reakci. Moje vizitka i s kontaktem je na adrese http://prolustruj.analfabeta.cz.

Zapsal Anαbet v neděli